Łącze 1 Gbps od INEA (światłowód), dla programisty ;)

Po aktywacji nowego pakietu 1Gbps (symetryk) od INEA (https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/swiatlowod) i instalacji nowego routera Mikrotik RB4011 przedstawiam pierwsze wyniki:
speedtest.pl:
http://www.speedtest.pl/wynik/215671973 (godz. 12)
http://www.speedtest.pl/wynik/215716238 (godz. 21)

speedtest.net:
https://www.speedtest.net/result/8452367971 (godz. 22)

Generalnie wyniki oscylują w granicach 800-950Mbps, także jest całkiem przyzwoicie 🙂 Poważnie? Przyzwoicie? To jest super extra wynik! Jakby mi było mało, to w każdej chwili mogę przejść na 10Gbps za 199zł brutto.

Dodam tylko, że całkowity koszt miesięczny to raptem 74,99zł brutto (zawiera dodatkową opłatę za publiczny adres IP +5zł brutto, domyślnie jesteśmy za NATem). Nie mieszkam w mieście, tylko w małej miejscowości, a w domu mam światłowód. To jest coś! Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że w czymś jesteśmy lepsi od „Zachodu”, łącza, specjaliści IT, bankowość elektroniczna 😉

Zarys historyczny.
Kiedyś człowiek uzyskiwał prędkość 4800bps i się cieszył, że udało się połączyć z 0202122 (ppp/ppp), później po walce z Telekomunikacją Polską, udawało się już uzyskiwać stabilne 14400bps, a po zmianie centrali ponad 50000bps. Później było WIFI od TK Telekom, długo Neostrada (już nie było problemów, stabilne połączenie), ale po instalacji światłowodu to była już zupełnie „nowa jakość”.

Już od kilku lat korzystałem z usług firmy INEA, ostatnio z pakietu Fiber 300 i użytkowałem router Mikrotik RB2011, który radził sobie tylko z przepustowością w granicach 300Mbps. Dla Mikrotika RB4011 wykorzystanie pełnego potencjału łącza 1Gbps to żaden problem, cztery rdzenie robią robotę!

PS
Jeżeli chcecie kupić coś z platformy Mikrotik to polecam skorzystać z oferty sklepu https://cdr.pl/, zarówno MIkrotik RB2011, jak i RB4011 zakupiony w sklepie CDR, przyzwoite ceny, szybka realizacja, bez komplikacji i coś potrafią doradzić!

PS2
Ten post to nie jest żadne lokowanie, po prostu warto skorzystać z opisanych ofert, są po prostu dobre.

11 myśli do „Łącze 1 Gbps od INEA (światłowód), dla programisty ;)”

 1. Cześć

  Jak wyglądało połaczenie podczas wykonywania tego testu? Czy podłączyłeś maszynę kliencą bezpośrednio do jednego z portów 1GB i modem operatora do drugiego? Spotkałem się z sytuacją, że na łączu 1GB (po FC) RB4011 przy wykonywaniu testu pokazywał mi 100% zajętości CPU. Co o tym sądzisz?

 2. Hej,

  Konieczne było przestawienie modemu od operatora w tryb bridge, na RB4011 mam klienta DHCP, serwer DHCP, serwer VPN itd. Modem od operatora wpięty na pierwszy port ETH Mikrotika (jako WAN). Pozostałe porty w bridge (LAN). Wyniki są z maszyny, która jest podpięta za NATem z lokalnym adresem.

  1. Witaj. Pytanie czy na infolinii INEA muszę tylko poprosić o przełączenie w tryb Bridge + adres publiczny (aby skonfigurować sobie VPN do domu) i na MT tylko ustawić na WAN klienta DHCP czy coś jeszcze potrzebuje od INEA (Np do PPPoE)?
   Chciałem to po świętach konfigurować i niby wszystko przemyślane tylko nie do końca wiem czy ONT w bridge wystarczy?

   1. Nic więcej nie potrzebujesz. Publiczny adres, tryb bridge i serwer VPN śmiga. Weż pod uwagę, że raz na 1-2 lata IP może się zmienić. To jest w teorii zmiennie publiczne IP, realnie jednak pozostaje bez zmian przez bardzo długi czas.

 3. też mam to tak rozwiązane – bridge i publiczny ip za 5 zl.
  A powiedz jak masz ustawiony DHCP Client w Advanced – jakie opcje
  zauważylem ze jak przepne operatora w inny port na MT to odczytuje inny IP od operatora i DDNS nie potrafi odczytac publicznego IP

 4. Uwaga! Jako ciekawostka, aktualnie podciągnęli nam drugi światłowód (inny operator). Pozostaję jednak nadal w INEA. Ogólnie to działa na razie wszystko bardzo stabilnie (przynajmniej w moim rejonie), nie ma sensu zmieniać.

  1. Jak w Inea routing za granicę? Możesz wysycić łącze w speedtestach do serwerów po całej Europie, jak opóźnienia?

   Myślisz, że hap ac3 dla domu wystarczy do opcji 300?

   1. Nie miałem styczności z hap ac3, więc się nie wypowiem.
    Jeśli chodzi o Europę to nie ma problemu, większy problem jest z serwerami w Europie, które nie dają rady albo stoją na wolnym łączu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *