Internet INEA – podwyżka?

Niedługo miną dwa lata od czasu aktywacji usługi 1Gbps w INEA, internet światłowodowy posiadam od wielu lat, a dostawcą usługi jest ciągle INEA. Przed lipcem będzie trzeba zapewne coś zdecydować, czy zostaję w INEA czy szukam innego dostawcy. Dostęp do Internetu dla programisty to „krytyczna” sprawa, więc nie można źle wybrać!

Pomimo tego, że mieszkam na tzw. wsi, to jestem w dość komfortowej sytuacji, mieszkańcy miast mogą mi teraz zazdrościć! Aktualnie mam bezproblemowy dostęp do dwóch niezależnych operatorów infrastruktury światłowodowej, gdzie usługi świadczy INEA, Orange oraz lokalny operator. Jestem klientem INEA już od kilku lat i generalnie nie mogę narzekać, w ciągu całego okresu trwania umowy tylko raz zdarzyła się dłuższa przerwa w dostępie do usług. Problem był niezależny od usługodawcy i spowodowany był pracami na torowisku, pod którym idzie „światłowód” (nieogarnięci pracownicy uszkodzi infrastrukturę i trzeba było to połatać).
Jedno jednak dało się zauważyć, otóż ceny usługi zaczęły rosnąć w stosunku do 2019. Teoretycznie koszt samego dostępu do Internetu nie zwiększył się i w moim przypadku wynosi ~69,90 zł brutto (1Gbps) ale pojawiła się dodatkowa usługa „współistniejąca”: utrzymanie łącza w kwocie 15zł brutto czyli koszt całkowity: 84,90zł brutto. Jeżeli dodatkowo chcecie mieć publiczne IP to trzeba jeszcze doliczyć kilka zł za 1 adres IP, jeżeli mnie pamięć nie myli … kosztuje to w momencie pisania tego posta 5zł brutto, co daje nam już prawie 90zł brutto.

Spróbuję skorzystać z czatu Inea i podpytać się o jakąś ofertę na przedłużenie obecnej umowy, może udałoby się uniknąć tej nowej opłaty przy aneksie na kolejny okres… sprawdzę (oby nie było samych botów na tym czacie). Kusi mnie też oferta x10 (8.5 Gbps) w cenie 99zł brutto + utrzymanie łącza + IP… tylko po co mi 8.5Gbps 🙂 ?! Ciekawe ile wyciągnąłby mój Mikrotik RB4011, mam już trochę reguł w firewallu, VPN, dwa serwery DHCP. Dobra, zostanę przy 1Gbps!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *